תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים עם נפגעים מוגדרת כתאונת דרכים בה נחבל לפחות אדם אחד, בין אם הפגיעה נראית לעין, ובין אם היא מתועדת בתעודה רפואית.

במקרה בו הנכם מעורבים בתאונה עם נפגעים

אין להזיז הנפגעים ממקומם. יש להזמין את שירותי ההצלה המקצועיים. כל תזוזה עלולה להחמיר את מצבם של הנפגעים. יש להזיזם רק במקרה שאי הזזתם עלול להיות מסוכן עוד יותר, למשל אם הם נמצאים ברכב בוער שעלול להתפוצץ.

אסור להזיז את כלי הרכב המעורבים בתאונה  ממקומם, אלא בהוראת שוטר. הזזת כלי רכב ממקום תאונה ללא אישור מהווה עבירה פלילית.

יש להודיע מיד למשטרה ( לטלפון ” 100″ ) על התאונה  ולציין את  מרב הפרטים: מקום התאונה, מספר הנפגעים, מספר כלי הרכב המעורבים וכו’.

 יש לדאוג לאזהרת הנהגים כדי למנוע תאונות נוספות על ידי הרכבים שחולפים במקום  וזאת ע”י הפעלת פנסי איתות החירום בכל המכוניות הנמצאות במקום, הצבת משולשי אזהרה בטווח רחוק מספיק ע”מ שאכן יהיו יעילים ויזהירו את הנהגים בזמן.

יש ללבוש אפודה זוהרת כשאתם מחוץ לרכב על מנת לאפשר לנהגים אחרים לזהותכם מרחוק ולהקטין בכך את הסיכון להיפגעות מכלי רכב חולפים.

יש להמנע מלעמוד בנתיב התנועה יש לעמוד ככל הניתן במקום בטוח – בעדיפות בשולי הכביש.

חשוב ביותר! עדים במקרה של תאונה

אם היו עדים נוספים לתאונה, שאינם מעורבים ישירות בתאונה, רשמו  את שמותיהם ואת מספר הטלפון שלהם וכן כל פרט אחר. עדים אלו יוכלו לסייע לעוה״ד בהמשך ניהול התיק בביהמ״ש.

לעדים ניטרלים, שאינם אחד מהנהגים שמעורבים ישירות בתאונה, יש משקל מכריע: לעיתים רק על סמך עדותם קובעת המשטרה מי מהנהגים המעורבים נסע באור אדום או מי סטה לנתיב הנגדי.

במקרה של תאונת דרכים קטלנית

לאור חומרת התוצאה ובהתאם לאור חומרת העונש הצפוי לנאשם בעבירה של גרם מוות ברשלנות מומלץ לפנות לקבלת יעוץ מוקדם כלל שניתן ואף לפני החקירה הראשונית במשטרה. למשרדנו ניסיון רב בייצוג נאשמים בתאונות קטלניות.

תאונה ללא נפגעים

תאונה בה נגרם נזק לרכוש, מבלי שנגרמה חבלת גוף למי מהמעורבים, נקראת תאונת נזק בלבד, או נ”ב.

במקרה של תאונת דרכים ללא נפגעים, עליכם לדאוג מיד לפינוי הזירה, על מנת למנוע, ככל הניתן, הפרעה לזרימת התנועה.

כמו כן, עליכם להחליף פרטים עם שאר המעורבים: (שם, מספר תעודת זהות, מספר פוליסת ביטוח. במקרה של תאונת דרכים ללא נפגעים אין חובה להודיע על כך למשטרה, אולם זכותכם לעשות כך.

חשוב ביותר! במקרה של תאונה ללא נפגעים

גם אם התאונה הינה תאונת נזק בלבד יש להקפיד לרשום את פרטיהם של כל העדים מכיוון שלעתים, אחד מהמעורבים בתאונה,  יתחיל להרגיש בכאבים בגוף כתוצאה מהתאונה לאחר מספר שעות או ימים ויגש לבית החולים להיבדק. במקרה כזה, ישתנה סיווג התאונה לתאונת דרכים עם נפגעים.

השוני בהגדרת התאונה משפיע על התייחסות המשטרה לתאונה

ככלל במרבית התאונות ללא נפגעים המשטרה אינה נוהגת להגיש כתב אישום נגד הנהג שאשם בתאונה, אלא בנסיבות חמורות (למשל אם התאונה נגרמה על ידי נהג שיכור, בלתי מורשה או פסול לנהיגה, אם הנהג עזב את מקום התאונה ללא מסירת פרטים וכדומה).

לעומת זאת, כשיש נפגעים בתאונה הכלל הוא כי יוגש כתב אישום כנגד הנהג האשם, אלא במקרים בודדים שהמשטרה אינה מוצאת בהם עניין לציבור (כשהתוצאות והנזקים קלים ביותר, כשהתאונה דווחה באיחור ניכר וכדומה).

לכן תאונה שהחלה כתאונת נזק בלבד ללא נפגעים, עלולה להיהפך לתאונה עם נפגעים ואז שוב יש חשיבות מכרעת לעדותם של עדים ניטרלים.

על פי הנחיות המשטרה, בכל מקרה בה מתרחשת תאונת דרכים עם נפגעים על בוחן תנועה להגיע לזירה ולתעד אותה.

בפועל זה לא תמיד מתבצע, בוודאי לא כשהתאונה דווחה מלכתחילה כתאונה ללא נפגעים.

מומלץ! במקרה של תאונה

במידה ואתם מעורבים בתאונה, להקפיד לרשום פרטים מלאים של הנהג המעורב ופרטי רשיונותיו, להקפיד לרשום פרטים מלאים של עדי הראייה.

וחשוב לא פחות:  מומלץ ככל שניתן לתעד את זירת התאונה:  את שמות הרחובות מהם הגעתם ומהם הגיע הנהג השני (או הולך הרגל), את מקום ההתנגשות, את מקום שברי הזכוכיות, סימני הבלימה של רכבכם ושל הרכב השני, את הנזקים בכלי הרכב, את דבריו הראשונים של הנהג המעורב. אם יש ברשותכם מצלמה (אפילו של הטלפון הסלולרי…)  – מומלץ לצלם את הזירה – באופן שניתן יהיה לראות לא רק את כלי הרכב – אלא גם את מיקומם ביחס לזירה עצמה. אל תחסכו בתמונות.
לעתים תיעוד זה, הגם שאינכם בוחני משטרה מוסמכים, יוכל לסייע לכם להתגונן במשפט, אם חלילה יוגש נגדכם כתב אישום.

במידה והוגש נגדכם כתב אישום – מה עושים?

חשוב מאוד לקבל יעוץ משפטי עוד בתחילת ההליך  מכיוון שהעונשים הנהוגים בגין תאונות דרכים יכולים במקרים החמורים להתבטא במאסר בפועל ושנים ארוכות של שלילת רשיון בנוסף לקנסות כספיים כבדי משקל.

עורך דין המתמחה בתעבורה ידע לאחר עיון בחומר החקירה להמליץ לכם, באם כדאי לנהל הוכחות בתיק או שניתן להגיע להסדר טיעון מקל עם התביעה המשטרתית. לעתים בשל שיקולי ראיות כבדי משקל, תזכו להקלה משמעותית בעניין העונש. יעוץ משפטי מקצועי יכול להביא בדרך כלל לשיפור משמעותי במצבכם.

האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין תעבורה.
מי שנסמך על האמור לעיל – עושה כן על אחריותו בלבד.

זיכויים והצלחות במקרה של תאונות דרכים

תיק תאונת דרכים נזק בלבד

יולי 2018 בעקבות תאונת דרכים ללא נפגעים הוגש כתב אישום כנגד לקוח משרדנו בה הואשם בשלושה סעיפי אישום. לאחר בחינת חומר הראיות בתיק ודין ודברים

קרא עוד »